Aktuálne projekty

Leonard

Námetom pre vznik scenára bola predloha najznámejšej knihy Jána Amosa Komenského Labyrint sveta a raj srdca. Cez príbeh Pútnika Leonarda a jeho sprievodcov chceme posunúť labyrint Komenského sveta do dnešných čias – ukážeme koľko vecí, obrazov, popisov sveta platí už stovky rokov.
Budeme konfrontovať starý obraz sveta s dnešnou vizuálnosťou. Vytvoríme obraz labyrintu súčasného sveta, ktorý popísal pred 400 rokmi Ján Ámos. Svet bude bludisko, bude spleťou uličiek, kde každý má svoje poslanie, kde pečené holuby nikomu nepadajú zadarmo…

Fascinujúci príbeh významnej osobnosti svetového merítka, Leonarda Stöckela,  ktorý veľkú časť svojho života prežil na východe slovenska.

Leonard Stöckel pochádzal z rodiny bardejovského kováča a richtára. Študoval v Košiciach, Bratislave a od roku 1530 na univerzite vo Wittenbergu pod vedením predstaviteľov nemeckej reformácie Martina Luthera a Filipa Melanchtona. Najmä pod ich vplyvom sa formovala jeho vierouka a kultúrna a vzdelanostná úroveň.

Scenár a réžia: Roman Sorger

Hudba: Jozef Ždiľa

Hrajú: Jozef Holotňák, Ema Rybárová, Patrik Jacko, Peter Mihoč, Magdaléna Tothová, Ľubomíra Langová, Marek Leško, Adela Gaľová, Kristína Železníková, Sarah Slavkovská, Rebeka Hudáková, Fabián Novotný, Diana Pirohová, Terézia Feková, Terézia Kilianová

24.9.2022 (sobota) o 18:00 hod – DK Raslavice

25.9.2022 (nedeľa) o 16:00 hod – DK Raslavice

Vstupné dobrovoľné.

Dĺžka predstavenia: 90 min.

Vhodné od 10 rokov

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Klaun

Drahí naši 🙂
Aj keď sa zdá, že kultúra stojí na mieste, nie je tomu celkom tak 😉… U NÁS v zákulisí nezaháľame, a priebežne stále niečo tvoríme, lebo veď UMENIE NEJDE ZASTAVIŤ 🙏.
Aj preto by sme sa s vami radi podelili v tomto Vianočnom čase s našim aktuálnym divadelným počinom “KLAUN”. Veríme, že sa Vám videoshot bude páčiť a poteší hlaven tých, ktorí radi čítajú medzi riadkami… V závere nájdete v titulkách všetkých zúčastnených, ktorým patrí naša vďaka a úcta.
Prajeme Vám požehnané a pokojné Vianočné sviatky.
Do konca roka sa určite ešte prihlásime o slovo s ďalšou zaujímavou novinkou. Tak sa tešme spoločne…

🤝 Ďakujeme za priazeň.

Filmové spracovania

Labyrint – pódiové filmové spracovanie

Pre filmové spracovanie pódiového prevedenia diela Labyrint bola použitá naša existujúca divadelná platforma. Divadelné predstavenie sa, v tom čase, stretlo s veľkým ohlasom a záujmom o tému. Na základe spätnej väzby od pedagógov a riaditeľov niektorých škôl, ktorí plánovali myšlienku a posolstvo predstavenia ponúknuť svojim študentom, sme sa rozhodli pre filmové spracovanie tohto projektu.

Ideovým východiskom je život a dielo mysliteľa – Leonarda Stöckela, ktorý patrí k najväčším osobnostiam našich dejín, osobitne Východného Slovenska. Získal meno učiteľ Uhorska a vybudoval najlepšiu školu Uhorska v malom Bardejove. Bol autorom prvých školských zákonov, prvej školskej drámy v Uhorsku a Hudobno-teoretických spisov o význame hudby v dobovom školskom systéme.

Jeho podobizeň je vyobrazená na okne katedrály vo Wittenbergu medzi 12-timi najväčšími mysliteľmi. Preto si zaslúži, aby jeho meno bolo počuť v našom kraji častejšie a hlasnejšie. Prežil takmer celý život v Bardejove a bol uznávanou intelektuálnou veličinou. Bol žiakom a korešpondoval s Lutherom, Melanchtonom a inými. Jeho umelecká a umenovedná práca predbehla o takmer 100 rokov mladšieho J.A. Komenského, osobnosť pedagogiky, ktorý bol inšpirovaný k napísaniu diela Labyrint sveta a raj srdca. Aj táto téma je zapracovaná do modernej perforrmance s autorskou scénickou hudbou a autorskými piesňami, v netypickej mobilnej rýchlo sa meniacej scéne, s náznakovými kostýmami vychádzajúcimi z princípov akčnej scénografie, s rekvizitami, a s použitím svetla ako interaktívneho divadelného prvku, nielen ako technického prvku vytvárania nálad. Sprievodcom po jednotlivých častiach labyrintu sveta je Leonard Stöckel, ktorý sa v závere stretáva s J. A. Komenským, ktorému odhaľuje svoj príbeh s putovaním, čo nepriamo Komenského ovplyvní k napísaniu knihy, ale aj k uvažovaniu o hodnotových veciach. Umelecký prínos vidíme v inovatívnej metóde interpretácie posolstva Leonarda, ktorý bol vo svojom období intelektuálnou superstar v oblasti edukácie a obrany umenia.

Obsah diela opäť raz potvrdzuje nevyhnutnosť poriadku, mravnosti a viery aj v modernom videní sveta. Filmovým spracovaním pódiového prevedenia príbehu LABYRINT zachovávame jeho posolstvo a odovzdávame jeho odkaz, nielen dnešnému publiku…

“Projekt bol podporený z rozpočtu PSK”

 

Audiokniha

Počas letných mesiacov v ďalšom covidovom roku 2021, vznikla táto – audiokniha “Zabudnuté povesti východniarov”. Vypočujete si v nej vybrané poviedky z kníh nášho rodáka spisovateľa, žurnalistu, germanistu a prekladateľa Ľudovíta Petráška – Povesti príbehy a povedačky z východu Slovenska a Strážca jazera.

Sú to úchvatné diela obsahujúce množstvo záhadných historických príbehov, ktorými boli dejiny nášho regiónu Prešovského samosprávneho kraja popretkávané a ktoré umožnia poslucháčovi spoznať veľa významných, v súčasnosti už zabudnutých, historických objektov, s ktorými sú tieto tajomné príbehy spájané.
Ako to už v takýchto povestiach býva, nie je núdza ani o strašidlá, skryté poklady, nevysvetliteľné záhady, ale aj o komické šarvátky a rozuzlenia.

Na čo ďalšie sa môžete tešiť:

  • audioknihu načítali skvelí herci z nášho hereckého tímu
  • je pretkaná scénickou hudbou Jozefa Ždiľu (autor hudby: Príbeh z Tammiru, Legenda o zakliatom meste, Tajomný Labyrint)
  • pútavé príbehy sú späté z mnohými miestami z východu Slovenska, na ktoré sa už pomaly zabúda…
  • na svoje si preto prídu okrem detí, aj skôr narodení nadšenci tajuplných pútavých legiend a historických príbehov a taktiež poslucháči, ktorí majú pri klasickom čítaní úplne alebo čiastočné obmedzenie

“Projekt je podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja.”

Archív

Legenda o zakliatom meste

Veľkovýpravné muzikálové predstavenie spájajúce ľahkosť rozprávky s tajomstvom biblických odkazov. Metaforický príbehom o kráľovstve, ktoré zavrhlo prastarú Knihu kníh a rúti sa do záhuby. Má byť paralelou na relativizovanie hodnôt v dnešnej spoločnosti, má však prinášať aj nádej a istotu o tom, že Ten, ktorého srdce bije v stránkach Knihy, stráži hradby mesta a záleží Mu na jeho obyvateľoch…

Scenár a réžia: Katarína Pirohová
Asistentka réžie:  Miriama Fedorková, Katarína Miženková
Hudba: Jozef Ždiľa
Choreografia: Henrieta Háberová a TD Bodies
Hrali: Jozef Holotňák, Anna Gajdzíková, Richard Frenák, Peter Mihoč, Ján Krupa, Sarah Slavkovská, Viktória Ždiľová, Jana Slavkovská, Eva Timková, Samuel Rešetár, Michaela Balčáková, Michal Köry, Patrik Jacko, Dominika Olejňáková, Kristína Železníková, Annámária Závodská, Jana Vilmanis, Simona Rusinková, Bernadeta Slaninková, Lenka Tkáčová, Stanislava Troščáková, Adela Gaľová, Stanislava Jarkovská, Martina Lešková, Aneta Miženková, Ela Miženková, Martin Demčák, Petra Peregrínová, Ela Peregrinová, Marko Peregrín, Fabián Novotný, Lýdia Fabiánová, Terézia Feková, Diana Pirohová, Petra Mihočová, Nina Mihočová

Premiéra: 3.6.2018
Dĺžka: 180 min.
Celkovo odohraných 25 repríz v rámci celého Slovenska

Príbeh z Tammiru

Divadelno-hudobno-tanečné predstavenie na motívy fantasy románu Vladimíra Śtefaniča „Kráľovná z Tammiru“, za ktorý získal cenu Ivana Kraska za debut roka 2009.

Scenár a réžia: Katarína Pirohová
Asistentka réžie: Miriama Fedorková
Hudba: Jozef Ždiľa
Choreografia: Henrieta Háberová a TD Bodies
Hrali: Sarah Slavkovská, Michal Kory, Dominika Olejňáková, Kristína Železníková, Jozef Pavol Komiňák, Marek Leško, Ľubomír Leško, Stanislava Jarkovská, Annamária Závodská, Martin Čičatko, Jana Vilmanis, Jana Slavkovská, Karol Goboňa, Miriama Gajdošová, Michal Ivan

Premiéra: 1.3.2015

Dĺžka: 150 min.

Celkovo odohraných 33 repríz v rámci celého Slovenska

Ostaňte informovaní

Nechajte nám svoju e-mailovú adresu a my Vás budeme informovať o novinkách zo sveta Tajomného labyrintu

Súhlasim so spracovaním mojej emailovej adresy za účelom zasielania noviniek a ponúk divadlom Exodus